Ekologicky, udržateľne, lokálne a organicky. Toľko prívlastkov, že by sa v tom jeden mohol zamotať. Avšak tvoriť módu s týmito prídavnými menami nie je sci-fi. Možno je to niekedy ťažšie ako ísť vlnou „rýchlej módy“, ale určite nie nemožné. Keď mi pred časom písala Sonička Vidiečanová, že robia nový projekt a radi by ma do neho zapojili, neváhala som ani minútu. Som fanúšik eko, bio, raw vecí a keď ide o oblečenie, platí to dvojnásobne. Ich značku Créeme som už dávnejšie poznala a preto som sa správe potešila. Spolu s jej spoločníčkou Katkou, okrem organického spodného prádla a pánskych tričiek, začali vyrábať tričká – #NEOBYČAJNÉTRIČKÁ. Okrem toho, že bude tričko vašim verným spoločníkom, prispejete aj na dve organizácie, ktorých úloha je ochrana zvierat. Ak vás táto veta zaujala, prečítajte si nový rozhovor z edície #slovakdesign a zistite, prečo sa práve toto tričko nazýva neobyčajné.
Photo Alex Kiňova
Dievčatá na úvod mi povedzte, ako ste sa vy dve vlastne stretli? Ako sa zrodil nápad Créeme a čo to vlastne znamená?
Taký ten prvotný nápad bol keď som prišla na VŠVU a zistila som, že bavlna vyrastá v béžovej farebnosti a že pod bielu blúzku patrí béžová podprsenka. S Katkou sme sa stretli na škole a na základe podobných názorov na školstvo a dizajn sme si povedali, že značku budeme tvoriť spolu. Ja sa skôr zaujímam o udržateľnosť a Katka vie viac o biznis dress code a je skvelý technológ. Zvolili sme názov Créeme, pretože sme hľadali odvodené slovo od béžovej alebo krémovej, avšak jej hlbší význam je o dôvere. A keďže Créeme znamena po španielsky Ver mi, tak to dáva stopercentný zmysel pre názov transparentnej značky.
Myslíte, že sú zákazníci na Slovensku pripravení na udržateľnú módu vyrobenú z bio bavlny? Ako by ste definovali váš produkt?
Podľa mňa veľa ľudí na Slovensku slovo BIO pozná ako marketingový ťah veľkých firiem, hlavne v potravinárskom priemysle. Aj keď náš produkt je BIO – čiže bavlna je pestovaná bez pesticídou ako za čias, keď jej bolo málo (rovnako ako zeleniny a ovocia), my slovo BIO jednoducho nepoužívame a hovoríme skôr naturálna spodná bielizeň, ktorá je nefarbená. Ženy a aj pár mužov si dosť uvedomujú aj na Slovensku, že bielizeň je najbližšie v kontakte s telom a že nefarbenú naturálnu spodnú bielizeň naozaj treba. Už pred pár rokmi sa zistilo, že farbené prádlo má v sebe karcinogénne látky, ťažké kovy a to predsa neprospieva človeku a ani životnému prostrediu a zvieratám.
Prvú kolekciu spodnej bielizne ste začali vďaka crowdfundingu. Aké ste mali na to ohlasy a čo Vám najviac pomohlo pri vyzbieraní požadovanej sumy?
Tento mesiac máme prvé výročie od crowdfundingovej kampane. Aj po roku to hodnotíme ako najlepšie rozhodnutie. Síce so sériovou výrobou na Slovensku bojujeme dodnes, veríme, že to už čoskoro zvládneme tak, ako sme si to plánovali. Nakopli nás hlavne úžasní ľudia. Je to presne 341 ekobojovníkov ♥, ktorí s nami zabojovali pre ekologickú budúcnosť. Sme za nich nesmierne vďačné, pretože vďaka nim máme za sebou prvý rok fungovania. Boli sme označovaní ako zázračný projekt, pretože väčšina úspešných projektov, vyzbiera za prvé 2 týždne min. 40%. U nás to bolo zo začiatku ťažké a celé to nabralo rýchlosť posledné dni, kedy naše príspevky dosahovali vysokú organickosť. Oslovili sme ľudí na rôznych udalostiach a písali sme emaily rôznym známym ľudom/osobnostiam. Bolo nádherné cítiť, ako to veľa ľudí s nami prežívalo a posledný týždeň naozaj všetci sledovali celý ten čas, či sa nám to podarí a snažili sa nám pomôcť. Cítili sme, tak ako aj oni, že naša bielizeň je chcená.
Teraz ste spravili špeciálnu kolekciu naturálneho bavlneného trička. Ako vás to napadlo a čo predchádzalo samotnej realizácii?
Hlavným našim cieľom je upraviť web, aby sme boli transparentnejší. A toto je začiatok. Keď ľudom povieme, že naša cena je 29 eur, tak niektorí sa zhrozia, že toľko peňazí za obyčajné tričko? Projekt sme pomenovali #neobycajnetricko, a chceme ukázať, čo koľko stojí, kde sa tričko vyrábalo a že naozaj je všetko v myslení spotrebiteľa, pretože je zhrozený keď zistí, že niekde na zemi vyrábaju ich veci deti. Aj napriek tomuto faktu, mu ale nerobí problém dať 5 eur za tričko. Jednoducho to tak nefunguje, ak chceme myslieť na to, aby na Zemi vedeli žiť ďalšie generácie aj po nás a aby sme si vytvárali priateľský svet, kde nie je detská práca a neničí sa životné prostredie kvôli móde. Ak chceme toto všetko zobrať do úvahy, tričko musí stáť viac ako 5 eur. V projekte chceme podporiť organizácie Ochrana dravcov a Farma naděje, keďže Créeme chcem posúvať vegánskym smerom. Človek si môže zvoliť sám sumu, za akú chce tričko kúpiť a na stránke sa dozvie, koľko z každej venovanej ceny pôjde organizácií.
Prečo zrovna Ochrana dravcov a Farma naděje?
Neviem či si zachytila, ale v poslednej dobe čoraz viac chránených vtákov je otrávených jedom a organizácia Ochrana dravcov prevažne míňa peniaze na správnych právnikov. Preto chcem hlavne poukázať na tento jav, ktorý sa u nás nanešťastie často deje. Čo sa týka Farma naděje, ich poznám už dlhšie. Sú z Českej republiky a páči sa mi ich azyl pre hospodárske zvieratá. Sám človek ich tam môže navštíviť a cítiť tú super energiu od zachránených zvierat. 🙂
Ako je to s vašimi modelmi? Šijete si ich samé?
Prototypy tvorí Katka, avšak náš cieľ nie je šiť modely, ale viesť značku, ekologickým a priateľským smerom, kde záchrana je v životnom prostredí. Máme už rôzne dielne vyskúšané, ale na Slovensku to funguje tak, že až keď si dáte šiť 5000 kusov a viac, vtedy vás začnú kvalitné šicie dielne akceptovať. My si dávame zväčša šiť približne 200 až 400 kusov, takže nájsť šiciu dielňu tu na Slovensku, nie je pre nás jednoduché. Preto celú výrobu na šitie sa budeme snažiť presunúť do ČR, lebo s nimi sme už predtým spolupracovali a tam bolo naozaj veľké pochopenie aj pre ekologický dopat. Slovensko stále neuzatvárame, budeme popri výrobe v Čechách, ešte skúšať aj náš trh, lebo by sme ho veľmi chceli podporiť. Na druhej strane už sme stratili rok tým, že sme hľadali spriaznenú dušu vo výrobe a musíme sa posunúť ďalej.
Kto je vás vzor ak nejakého máte alebo najväčšia inšpirácia?
My vzor nemáme. Radi sa stretávame s inšpiratívnymi ľudmi, chodíme na vzdelávanie počúvať ich príbehy a vždy si z toho niečo odnesieme, čo vieme aj my aplikovať.
Na čo sa môžeme od vás najbližšie tešiť?
No ideme ešte skúsiť jednu dielňu v Piešťanoch, kde chceme vyrobiť yoga braletky atiež trenky pre pánov. Ak ani tá dielňa nevíde, tak už určite pôjdeme do ČR. 😀
Držíme palce!
a vy sledujte značku Créeme aj na FB alebo Instagrame