Keď som zistila, že som “ v druhom stave“ bola som si istá dvomi vecami – chcem šatku od Sestrice a na to ochrannú kapsu značky Nije. Veľmi ma nadchol nápad, že vlastne svoje dieťa môžem nosiť aj v zime a táto „vecička“ nás parádne ochráni pred zimou a nemusím riešiť nejakú špeciálnu bundu, ktorá povedzme si, nie je moc módna, skôr je to funkčná vec. Nie som zase typ, čo ide vyniesť smeti v garderóbe, doprajem si aj vyťahané tričko a tepláky, ale tieto nosiace bundy, nie sú úplne môj šialok kávy. Preto sa mi zapáčil tento jednoduchý a pekný spôsob ako pridať ďalšiu vrstvu oblečenia bez ujmy na módnom zdravý. 😀 V dnešom článku sme vyspovedali Soničku z NIJE, ktorá nám porozpráva o začiatkoch, pokračovaniach a vývojoch nosiacich kapsí pre deti, ktoré sú #total unikát!
Ako vznikol nápad a na čo si treba pri nosení dávať pozor? Čítajte?
Photo Roman Kopernicky
Soňa – autorka nápadu, dizajnu, mama 2 detí (Jonáš a Krištof), rok pracovala na budovaní značky sama. Teraz sa k nej pridala Paťka – mama dcérky Eliany, organizačný mozog, stelesnená akcia a presne to, čo značka NIJE potrebuje, aby rástla úspešne ďalej. Paťka vstúpila do NIJE na začiatku januára. Na otázky som teda odpovedala ja (Soňa), ale teda na ďalších plánoch a rozvíjaní značky sa už plnohodnotne podieľa aj Paťka.
Kedy a ako vznikol nápad, že začneš vyrábať kapsy pre deti? Ako sa to celé rozvíjalo?
Mám dvoch synov, medzi ktorými je vekový rozdiel 1 rok. Nosila som ich oboch, staršieho pomenej, ale pri mladšom to bolo úplne nevyhnutné, ak sme chceli ísť hocikam. Najmä vonku to bolo celkom náročné, keď starší behal kade-tade a ja som tlačila v jednej ruke kočík, v druhej som držala vodítko s havkom, a zároveň lietala ako handra, lebo Jonáš (to je ten starší) bol všade. A tak som oprášila nosič, požičala som si šatku a okamžite to bolo jednoduchšie. ? Problém nastal, keď sa vonku ochladilo. Mladšieho Krištofa som musela naobliekať, aby mu nebola zima a výsledok bol vždy rovnaký – obidvaja sme boli na hrudi dopotení a od chrbta zima. Vedela som, že nosiacu bundu nechcem a kapsy, ktoré som našla sa mi ani trošku nepáčili. Neboli vôbec pekné a podľa mňa ani funkčné. Takže som si vymyslela svoju. Podľa svojich predstáv som ju navrhla, mama mi ju ušila a ja som si vyšťastnená veselo nosila svoj prvý prototyp. No a potom som si povedala, že sú tak parádne, že sa možno budú páčiť aj iným nosiacim mamám. A páčili ? Tak sme sa pustili do výroby.
NIJE – tento názov je veľmi zaujímavý, ako si ho vymyslela a aký má význam?
Veľmi veľa detských značiek má svoje názvy odvodené od prvých slovíčok detí tých, ktorí ich založili. A ani u mňa to nie je inak. Keďže nápad vznikol až pri druhom synovi, aby aj prvý prispel, tak som značku pomenovala podľa Jonášovho prvého ozajstného slova. Čiže NIJE vlastne znamená NIE.
Všetky mamičky chcú pre svoje ratolesti len to najlepšie a určite to mu nie je inak pri nosičoch, šatkách alebo kapsách. Z akého materiálu ich vyrábaš a prečo?
Pri tvorbe toho prvého modelu som veľmi veľa rozmýšľala nad materiálom. Chcela som, aby bola kapsa krásna, ale aj funkčná zároveň. A tak som objavila pranú vlnu s nenormálnymi vzormi a vedela som, že toto je ono. Vlna má super termoregulačné vlastnosti, človek sa v nej nespotí, úžasne hreje, neprepúšťa chlad a zároveň je priedušná. Má prirodzene vysoký obsah lanolínu a teda odpudí aj menšie množstvo vody. Vlna, ktorú používame je navyše praná, teda už spraná, čo ešte zvyšuje hustotu vlákien. Čiže tým sme začali. Neskôr som urobila pokus a vytvorili sme pár kusov z umelej kožušiny. Kožúšky sme vyberali veľmi starostlivo, aby boli skutočne krásne a kvalitné. Bola som zvedavá, či by sa také niečo mamám páčilo a vypálilo to parádne. Kožušinové kapsy vyzerajú proste top a zároveň je v nich úžasne teplúčko.
Páči sa mi, že tvoje kapsy majú zaujímavé farby a celkovo vôbec nie sú nudné. Pracuješ na dizajnoch sama alebo spolupracuješ ešte s niekým?
Presne o toto mi išlo. Všetky klasické kapsy, okrem toho, že mali veľmi čudnú konštrukciu, ktorej som nerozumela, boli v nevýrazných farbách. Našou cieľovou skupinou sú nosiace mamy, ktoré majú odvahu, neboja sa farieb a inakosti materiálov. Chcú byť výnimočné a šik a myslím, že naše kapsy presne túto inakosť a výnimočnosť na trh priniesli. Nosenie získava na popularite, čoraz viac mamičiek mu prepadá a to je úžasné. Už dávno neplatí predsudok, že nosiace mamy sú etnoženy v batikovaných tričkách a celkovo čudné stvorenia. Nosenie vyráža do ulíc a stáva sa súčasťou každodenného života absolútne moderných mamičiek, ktoré chcú byť svojmu dieťatku na blízku a pri tom si chcú zachovať svoj štýl, vyzerať super a šik.
Akú radu by si dala novopečeným mamičkám, ktoré chcú nosiť svoje dieťatko v šatkách alebo nosičoch?
Tiež som urobila na začiatku, keď som začala nosiť staršieho syna pár kiksov – môj prvý nosič bola klokanka. Bolo to neskutočne nepohodlné, bolel ma chrbát a tak som si o nosení začala zbierať troška viac informácií. Samoučne som zistila rozdiel medzi klokankou, ergonosičmi a šatkami. A klokanka ešte v ten deň putovala do koša. Takže noste v ergonomických nosičoch, alebo v šatkách – je to zdravšie aj pre váš chrbát a pre dieťatko absolútne. Informujte sa od skúsených nosiacich mamičiek – v obchode vám totiž neporadia (ako som zistila sama). Naša značka tiež podporuje ergonomické nosenie a naše kapsy sú vhodné iba na ergonomické nosiče a šatky.
Sledujte aj ich Instagram alebo Facebook
Ďakujeme za rozhovor a vzhúru nosiť hrdobci!
❤