Viete koľkokrát som sa krkolomne pasovala s hrubým svetrom, kým som ho zdvihla a upravila tak, aby som mohla Sveťa alebo Milušu nakojiť? Veľakrát!! Niekedy som tých vrstiev mala toľko, že ledva som ich všetky zdvihla. A keď je zima a fúka vám na chrbát, nie je to nič príjemné. Oceňujem, že si niekto povedal „A stačí“ a spojil módu a dojčenie dokopy. Baby z Linen Zoya, vytvorili značku, ktoré najprv ponúkala šatky a Ring Slingy na nosenie detí a postupne sa 2 sestry a mama pustili aj do oblečenia. Ich tričká mám aj ja a nekonečné pranie a odstraňovanie fľakov vydržali bez problémov. Tomu hovorím, kvalitný produkt.
Ako baby začínali? Je výroba na Slovensku udržateľná a kvalitná?
Viac vám odpovie Táňa a Alica.
Táňa a Alica
Neskutočne sa dopĺňame. Každá robíme svoju časť práce perfektne, a v mnohých veciach by sme sa nevedeli navzájom nahradiť. Nekafreme si navzájom do svojej práce, a veľakrát rozhovor skončí slovami: ,,Toto nechám v tvojej réžii.”
Hovorí sa, že je lepšie podnikať sám. Vy ste sa do značky Linen Zoya
pustili hneď tri. Mama a dve dcéry Táňa a Alica. Aké sa vám darí
dohodnúť sa na chode značky? Nemáte každá ako sa hovorí „iné videnia
sveta“?
Áno, veľakrát sme si povedali, my spolu nemôžeme fungovať. Toľko odlišných názorov, pohľadov. Lenže. Ak by mala každá fungovať sama, s istotou vieme povedať, že Linen Zoya by tu nebola. Alebo možno bola, no v úplne inej forme. Neskutočne sa dopĺňame. Každá robíme svoju časť práce perfektne, a v mnohých veciach by sme sa nevedeli navzájom nahradiť. Nekafreme si navzájom do svojej práce, a veľakrát rozhovor skončí slovami: ,,Toto nechám v tvojej réžii.”
Začali ste so šatkou na nosenie Ring Sling. Dnes už pod značkou Linen
Zoya nájdeme mikiny, šaty a tričká. Pamätáte si ako ste začali vyrábať
prvý prototyp na oblečenie?
Áno, pamätám si to ako včera. Dokonca dodnes mám to úplne prvé tričko v skrini a nosím ho (už to budú 2 roky). V tej dobe sa dojčenie týkalo priamo len mňa- Alici. No vyzeralo to v praxi asi tak, že ja som si kreslila a komandovala, a Táňa lietala za krajčírkou a všetko to oddrela. Ono to vlastne najskôr vzniklo celé len pre našu potrebu. Aj napriek tomu, že pri zakladaní Linen Zoya pred viac ako 3 rokmi sme vedeli, že chceme robiť aj takéto oblečenie, necítili sme sa na to. Táňa to potom zobrala do svojich rúk, a bolo prvé oblečenie na svete.
V poslednej dobe sa veľa hovorí o výrobe na Slovensku. O podpore
miestnych krajčírskych firiem a šičiek. Ale poznám aj druhú stranu, že
nie každá značka mala pozitívne skúsenosti so slovenskými výrobcami.
Nezáujem, neprofesionálne správania a vysoké sumy niektoré značky
„vyhnali“ vyrábať mimo SR. Akú sú vaše skúsenosti s výrobcami? Mali ste
šťastie hneď na prvýkrát?
Ak máme krajčírku, čo šije krásne a je to naozaj krajčírka a nie šička, tak s ňou často býva veľmi zlá komunikácia. A zase naopak. Máme skúsenosti naozaj s rôznymi druhmi výroby- krajčírka živnostníčka, malá krajčírska dielňa, veľká krajčírska dielňa, aj všeličo medzi tým. Niektoré sú veľmi pozitívne a iné menej. Je to o ľuďoch. V hlave nám ale utkvela veľmi zlá skusenosť s jednou väčšou krajčírskou dielňou, ktorá síce najskôr komunikovala na úrovni, ale výsledná práca stále nezodpovedala našim štandardom. Viackrát sme im dali možnosť zapracovať na vzorkách a odprezentovať sa, keďže mali veľký záujem pre nás šiť, ale posledný klinec bolo totálne pokrčené párajúce sa tričko v krabici, ako výsledná vzorka po mesiaci čakania. Odvtedy nám neodpísali na žiadne emaily, ani neposlali strihy a dokumentáciu, látku… Takže áno, šitie na Slovensku je veľmi náročné, a je to v podstate od začiatku náš najväčší neustále riešený problém.
Spustili ste novinku, sveter na dojčenie. Spomínali ste, že to bol veľký
krok pre vás. Niekto si môže povedať, že veď to je klasický sveter so
zipsami ale prezraďte, koľko ste mali práce pri pripravovaní tohto
produktu?
Bol to obrovský krok. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť- sme malá značka, ktorá všetok zárobok investuje ďalej. A tak to bolo aj so svetrami. Bola to investícia za tisíce, a tie nám môžu časom chýbať, napríklad pri navrhovaní letnej kolekcie.
A čo sa týka práce tak to je veľmi dlhý príbeh. Sveter sme navrhovali úplne od nuly. Prvý prototyp bol krátky s príšerne dlhými rukávmi. Bolo to náročnejšie ako strih robený pre šitie, nakoľko sveter sa nešije ale pletie, strih musel byť grafický, čo sme už samé nezvládli. Grafickú dokumentáciu nám teda k tomu robil náš šikovný Samo a potrápilo to aj jeho. Keď sme si mysleli, že máme konečne vyhraté, tak došlo na vyberanie farieb. Aj sme mali vybraté, ale neboli skladom a menili sme to.
S akou myšlienkou sa ráno zobúdzate?
Táňa – Čo zas dnes budeme jesť. Neznášam varenie.
Alica – Už nech je večer. Nemám ráno nikdy dobrú náladu.
Ale nie, ak je táto otázka myslená pracovne, tak ak nám naozaj nehorí niečo pod zadkom, tak nemyslíme na prácu. Dopredu si dohodneme, kto kedy pôjde baliť, vyriešiť pani krajčírky, a pod., aby sme si to následne vedeli čo najlepšie zorganizovať ohľadom detí. Inak sa snažíme pracovať najmä po večeroch a v noci, keď deti spia. A vtedy za pochodu všetko riešime, voláme si. Lebo sme v prvom rade mami a myslíme na naše deti. Možno je to klišé, ale je to tak. Máme 2 najlepších chlapcov akých sme si mohli želať.
Linen Zoya nájdete na INSTAGRAME alebo sledujte ich ESHOP.