Jedna vec na sociálnych sieťach je výborna. Vždy tam nájdem nové značky, ktoré som predtým nepoznala. Veľa je z nich lokálnych, našich. Takto som narazila na českú značku ADVA womenswear. Zakladateľkou je Aneta Prusková, ktorý síce pochádza z Čiech, ale žije v Londýne. Jej oblečenie sa vyznačuje minimalizmom a čistými líniami. Okrem toho, jej oblečenie sa vyrába z materiálov, ktoré sú tzv. single fibre. V jej kolekcii nenájdete tým pádom zmesové materiály a polyester. Aneta ide cestou organických materiálov s GOTS certifikátom. Prečo si vybrala byť zodpovednou odevnou značkou?
Vyrostla jsem na vesnici, měli jsme svoji vlastní zahrádku a udržitelnost ve mně byla od malička
Aneta Prusková, zakladateľka značky ADVA
Ako si sa dostala do Londýna? Koľko tam žiješ a prečo si tam založila značku ADVA?
Do Londýna jsem se dostala v podstatě úplnou náhodou. Můj přítel si tam našel práci a já se po půl roce odstěhovala za ním. Když jsem odcházela z Prahy, tak jsem byla stále na stáži u ODIVI a moc se mi nechtělo. Zpětně ale vidím, že všechno se děje „for a reason“ a neměnila bych.
Značku jsem chtěla založit opravdu dlouho, ale ADVA byla v podstatě důsledkem internships v Londýně. Začala jsem pronikat do toho, jak se „móda“ dělá ve velkém a už jsem toho nechtěla být součástí.
Aký je príbeh značky ADVA? Bola si už od malička vedená k móde?
Spíše než v módě, bych řekla, že k udržitelnosti. Vyrostla jsem na vesnici, měli jsme svoji vlastní zahrádku a udržitelnost ve mně byla od malička. Móda vždycky přicházela a odcházela. Jako malá jsem si ráda kreslila návrhy a hrála si na designerku. Ale zlom nastal až při studiu VŠ. Můj pra-praděda byl krejčí a pra-prababička měla galanterii, takže to ve mně bylo od začátku. Jen jsem do toho potřebovala dospět.
Akú školu si študovala? Myslíš, že by si vedela viesť značku a vytvárať kolekcie aj bez školy zameranej na módu?
Studovala jsem Bezpečnostní Managament a později Marketing. Takže asi dále od módy to být nemohlo. Ale už při bakaláři jsem začala chodit na kurzy šití a později na fashion design. Dneska jde díky bohu všechno, jenom je potřeba se neustále učit. Tím, že jsem nestudovala přímo školu určenou na módu, tak nemůžu porovnávat. Ale móda lze dělat i bez ní, jen se člověk musí učit o to víc. A ja se učím stále i teď.
Na svojej stránke advawomenswaer.com píšeš, že si značku založila v roku 2017. Avšak až v roku 2019 si uviedla kolekciu z organických materiálov so slovami „we aim to do things differently.“ Čo bol ten zlom, že si sa začala vnímať svoju značku inak?
Od začátku jsem používala organické nebo certifikované materiály. Ale když člověk začíná, tak rozhodnutí dělá jinak, než když už má určité zkušenosti. Když jsem vymýšlela tuším třetí kolekci, tak jsem věděla, že ji chci v rámci udržitelnosti posunout dál. A to používáním pouze 100% single fibre materiálů atd.
V kolekciách využívaš materiál zvaný Refibra Tencel. Aký je rozdiel medzi tencelom a refibra tencelom?
Refibra je materiál, který je tak trochu předvojem k přesunu do cirkulární ekonomiky. Je to zjednodušeně „směs“ tencelu a upcyklované bavlny (ústřižky z továren, zbytky atd). Ve finále je to ale 100% single fiber, který je biologicky rozložitelný a má jiné vlastnosti single fiber látky.
Páči sa mi, že máš rôzne aktivity ako „giving back“. Každou kúpou zasadíš jeden strom. Ako to vyzerá v praxi?
Funguje to tak, že jsme spojeni s organizací v Londýně, která vysazuje stromy ve městech po UK (ale i ve světě) a každý měsíc přispíváme podle počtu online objednávek – vysazení jednoho stromu stojí okolo £5 (bohužel, ale nejsme official partneři organizace, takže ji nemohu jmenovat). V zimě jsme ale vybírali na požáry v Austrálii. Takže se snažíme reagovat na to, co se děje ve světě a pomáhat, kde je potřeba.
Máš prehľad o všetkých svojich dodávateľoch, o pôvode materíálov s ktorými pracuješ?
Ano, mám. Samozřejmě, nejsem schopna sama objíždět všechny factories, ale věřím svým dodavatelům v Německu a v Anglii. Od nich mám všechny certifikace a informace o tom, kdo, kde co a jak vyrábí. Díky bohu, že existují certifikace jako GOTS, které pak zlehčují práci nám malým designérům.
Kam by si značku chcela posunúť?
Udržitelnost je proces a v dnešním světě se všechno mění strašně rychle. Nějaké představy mám, ale co bude, to se nechám překvapit.
Ráda bych ale například začala v rámci ADVY dělat přednášky nebo workshopy na téma udržitelnosti – popřípadě edukativní pop-up stores.
Veľmi ma zaujal na tvojej stránke zimný, sivý, vlnený kabát. Stojí kolo 450 libier. Ponúkaš možnosť zákazníkom aj oblečenie na splátky?
Určitě je to možné. Už několikrát se stalo, že jsme šili ADVA kousky na míru. Takže máme i individuální přístup, stačí se nám ozvat na e-mail a vždy něco vymyslíme.
Nosíš IBA svoju značku, alebo sa rada obliekaš aj do iných?
V poslední době, už skoro jenom od ADVY, ale je to dáno tím, že čím je značka starší, tak tím je víc věcí. Ale typů mám i tak dost.
Edinburgh mě naučil nakupovat v charity shopech. Momentálně mám plavky od značky Scampi. Spodní prádlo od Organic Basics nebo Underprotection. Botasky od Womsh (miluju jejich filosofii). Kabelky nosím už dlouho dobu od Lost Property of London a nemůžu si je vynachválit. Z oblečení pak miluju a chystám si nějaký kousek pořidit od Svilu, Kowtow nebo Cus.
Je podľa teba každá lokálna značka udržateľná?
Jak už jsem zmínila udržitelnost je proces. Skládá se z několika součástí a neustále se vyvíjí. Pro mě lokální značka neznamená udržitelná značka. I lokální brand nemusí využívat „dobré“ materiály, nemít přehled odkud jsou nebo nemusí platit svým švadlenám atd. Nicméně každý máme na udržitelnost nějaký pohled a každý ji vnímá jinak. Konkrétně tohle je téma, o kterém bych mohla mluvit nebo psát hodiny, ale to by se sem asi nevešlo.
V čom si na seba hrdá?
Řekla bych spíš, že jsem spokojená a šťastná, kde jsem a kde je ADVA. Věřím, že mě toho na cestě s ADVOU čeká ještě hodně, tak se těším, co bude dál.
AVDA značku nájdete na INSTAGRAME a na Eshope.