Môj obdiv majú všetky slovenské značky, ktoré robia pekné, nositeľné veci a pracujú na sebe. Pred pár rokmi som narazila na značku Cord Decker, za ktorou stojí Petra Schultz-Izakovic. Mladá baba, ktorá je tak príjemná, že by ste ju najradšej vždy odmenili za jej milosť cukríkom. Svoju značku vedie už roky a ja mám niektoré jej modely zo starých ale aj nových kolekcií v šatníku. Práve teraz je asi doma s jej novonarodeným bábätkom, ale ešte pred pôrodom som ju stihla vyspovedať.
Aký je jej názor na udržateľnosť, aké materiály používa a čo sa robila v ateliéri známeho dizajnéra Alexander McQueen?
Foto Roman Kopernicky
Študovala si odevný dizajn na rôznych školách v zahraničí (Miláno, Londýn). Vieš ich porovnať so slovenskými školami tohto zamerania? Je tam predsa len iný prístup pri študovaní dizajnu u nás a v cudzine?
Keďže som neštudovala VŠ u nás, neviem porovnať prístup našich so zahraničnými. Keď nás pripravovali na príjmačky zo strednej školy na VŠ, veľký dôraz sa kládol na kreslenie portrétov, postavy a doterajšie projekty. V zahraničí sa kladie veľký dôraz na tvorbu, sketchbooky a akým štýlom vlastne designujeme. Ale je aj rozdiel medzi Londýnom a Milánom, pričom v Londýne je proces tvorby veľmi dôležitý, na druhej strane v Miláne hoci bolo súčasťou projektu aj tvorba sketchbookov, pre nich bolo dôležité to finále, hlavný výsledok, teda kolekcia.
Mala si možnosť pracovať počas štúdia v nejakých ateliéroch módnych značiek?
Áno, v zahraničí som mala možnosť pracovať už počas štúdia druhého ročníka u Alexander Mcqueen na pozícii print designer, potom u Hussein Chalayn, ďalej pre značku Puma. Po ukončení 3. ročníka v Londýne som pracovala vo Švédskom štúdiu SVEK ako pattern cutter assistant. Počas štúdia v Miláne som priamo spolupracovala so značkami, pre ktoré sme tvorili jednotlivé kolekcie a projekty (pozn. Max Mara).
Myslím si, že najtypickejším modelom sú u mňa šaty. Tie tvorím najčastejšie a v rámci kolekcií je ich najviac. Snažím sa tvoriť v minimalistickom designe, s intenzitou na detail, so strihom ktorý je volnejší a variabilný pre modernú ženu, ktorej len dopomôžem k podčiarknutiu jej ženského pôvabu.
Veľa sa dnes hovorí o udržateľnosti v spojení s módou. Ako vnímaš dnešnú situáciu módneho priemyslu a ako si ty vysvetľuješ pojem „udržateľná móda“?
Pojem udržateľná móda môžeme brať z rôznych hľadísk. Napríklad si to zoberme ako kapsulový šatník, recyklácia materiálu alebo odevu, či tvorenie malých kolekcií, nielen podľa sezóny Jar/Leto, Jeseň/Zima, ale celoročne. Ja sa snažím nadväzovať na svoje celoročné kolekcie, či už farebnosťou alebo strihom, pričom recykláciou materiálu dochádza k znižovaniu negatívnych dopadov na prostredie. Tým pádom má zákazník možnosť kombinovať novšie a staršie kolekcie. Byť designérom nie je jednoduché, už počas štúdia som mala pocit, že sme neustále pod tlakom úspechu, inovácií designu a súťaží. Myslím si , že každý by sme si mali nájsť svoju cestu, pretože móda je subjektívna.
Keď tvoríš novú kolekciu, podľa čoho si vyberáš materiály? Vyberáš hlavne prírodné alebo organické materiály, ale skôr hľadáš nejakú zlatú strednú cestu?
Pri výbere materiálu je pre mňa dôležitý pôvod, prevažne mám z Európy a dôležité sú aj určité certifikáty kvality. Väčšinou sú to materiály, ktoré sú blendy viskózy, bavlny, ľanu a elastanu pre ľahšiu manipuláciu. Je veľmi dôležité, aby sa aj zákazníkovi, ľahko narábalo s materiálom.
Môžu ľudia za tebou prísť aj s vlastným nápadom, ktorý im ty pomôžeš pretaviť do modelu, ktorý sa dá následne ušiť?
Ak zákazník príde s presnou predstavou alebo obrázkom, nie som v tomto procese ako designer potrebná. Ak príde a má predstavu, že má záujem o dlhý kabát, vtedy mu vyhotovím jednotlivé návrhy, z ktorých si môže vybrať.
P.S. Petra šije aj svadobné šaty, takže jej portfólio sa nevzťahuje iba na oblečenie na denné nosenie.
Koho tvorba, dizajnéra/ značky sa ti páči najviac?
Napríklad Pheobe Philo Pre Céline. Avšak viac sa mi páčia skôr season/ kolekcie, ktoré tvoria jednotlivý návrhári, ako jedna značka alebo vytipovaný designer. Vidím to hlavne na sebe, môj rukopis sa pomaly mení tým, čo ma práve ovplyvňuje, čo sa ma priamo dotýka a čo ma inšpiruje. Hlavne aj materstvo a tehotenstvo môj štýl zmenilo.
Tri veci, ktoré miluješ na svojom živote
Svoju rodinu. Intuíciu a tvorivosť. Robiť si radosti aj z malých vecí.
Viac jej tvorby nájdete na sociálnych sieťach a eshope.