Snívali ste ako malé dievky, že budete mať šaty ako princezné, keď sa pôjdete vydávať? „Šaty s vlečkou zlatem přešívané..“ ako popoluška? Ja sa priznám, že vôbec. Skôr som snívala o dobrom chlebe vo vajci, než o šatách. Ale jednu vec vám poviem. Keď sme s Romčom začali plánovať svadbu, tak som rozmýšľala nad šatami veľmi intenzívne. Chcela som niečo, čo ma úplne bude vystihovať. Niečo jednoduché so zaujímavými detailmi. A keby to bolo organické a udržateľné, tak by to bola pecka. Nuž ehm ehm kým sme niečo zorganizovali, bola som v 6 mesiaci tehotenstva. Bruško už bolo vidieť a teda len tak hocičo mi nesadlo. Loviť teraz dokonalý strih šiat sa mi naozaj nechcelo, tak som išla „na istotu“ zo ZARY. To bolo jediné, čo sedelo ako tak. Ak neviete ako vyzerá naša svadobná foto, pripájam link na memorovanie.
Photo Roman Kopernicky
A potom ma osvietilo…
Ani neviem ako, kedy, kde sa to stalo, ale našla som značku/dizajnérku, ktorá robí šaty presne podľa môjho gusta. Vo svojej tvorbe využíva bambusovú viskózu, organickú bavlnu, alebo mierumilovný hodváb. Keď som ju objavila, vravím si, dievča kde si bola doteraz! Majiteľka štúdia Zuzka Kedroňová, je veľmi sympatická osoba s krásnym ateliérom. Preto mi prišla ako tá správna adeptka na článok do rubriky „Slovak Design.“
Boli začiatky navrhovania ťažké? Je záujem o ekologické svadobné šaty? Kde vôbec vznikol nápad?
Aké boli začiatky Yoora Studio?
Pohrávať sa s myšlienkou tvorby svadobných šiat som sa začala približne 3 roky dozadu, po ukončení VŠ a následnej brigáde v jednom svadobnom salóne v Bratislave. Vtedy však tieto myšlienky boli iba v úplných začiatkoch, nevedela som ešte, ako by som celý tento koncept dokázala uchytiť a zhmotniť do reálnej značky. Nechala som tento nápad dozrievať približne rok. Počas tohto roka som si spravila rešerž materiálov, urobila „prieskum trhu“ rôznych značiek a vyhradila smer, ktorým by som sa pri tvorbe vlastnej svadobnej kolekcie chcela uberať. Chcela som vytvoriť šaty, ktoré by som si reálne obliekla aj na svoju vlastnú svadbu, keďže som také v žiadnom zo svadobných salónov nenašla a spĺňali by všetky kritéria, ktoré by som od svadobných šiat vyžadovala. Čo nie je len dizajn, ale aj materiál, z ktorého sú šaty vytvorené.
Prečo si sa rozhodla, že budeš používať materiály ako organickú bavlnu či hodváb, alebo bambusovú viskózu?
Vždy som mala blízko k prírodným materiálom. Pochádzam z rodiny „textilákov“. Starká a dedko boli učiteľmi na Textilnej priemyslovke v Ružomberku a otec pracoval v bavlnárskych závodoch, takže od malička mi bolo vštepované, že pri kúpe oblečenia mám pozerať na visačky, a uprednostniť prírodné materiály pred syntetikou. Moja mama od doby čo si pamätám, nakupuje výhradne v second handoch a viedla k tomu aj mňa. Veľmi rýchlo som pochopila, že veci, ktoré si v sekáči kúpim, nebude mať nikto iný a hlavne, prešli si už množstvom prania a nosenia, takže viem, že vydržia ešte mnoho praní a nosení aj mne. Taký kašmírový kabát, ktorý som si kúpila pred desiatimi rokmi v sekáči nosím dodnes. Nadčasový dizajn a kvalitný materiál z neho robia nesmrteľný kúsok.
Práve táto moja láska k prírodným materiálom ma pozvoľna priviedla aj na myšlienku tvorby svadobných šiat z certifikovaných materiálov. Pri pestovaní a výrobe klasickej bavlny sa používa veľké množstvo chemických látok, ale tá organická je od týchto vecí uchránená a kontrolovaná. Taktiež ľudia, ktorý sa podieľajú na jej spracovaní, pracujú v etických podmienkach a za svoju prácu sú adekvátne ohodnotení. To isté platí aj pri hodvábe a bambuse, ktorý používam pri tvorbe svojich svadobných šiat.
Ako ľudia reagujú na šaty vyrobené z týchto materiálov?
Veľmi dobre. Poslednú dobu mám pocit, že mnohým ľudom naozaj začína záležať na tom, z akého materiálu, je ich oblečenie vytvorené. Mnoho neviest (keď tento príklad aplikujem na svoju cieľovú skupinu), si možno neuvedomuje, že keď si dajú na seba polyesterové šaty, z mnohých vrstiev v horúci augustový deň, moc im to na komforte a pohode nepridá. Ja ako podšívku používam bambusovú viskózu, ktorá ma tú skvelú vlastnosť, že v horúcom prostredí pokožku ochladzuje a v chladnom príjemne hreje. Takže nositeľ sa po celú dobu cíti príjemne. Nie je to však len o komforte, ale aj o spôsobe spracovania. Všetky šaty vznikajú na mieru u mňa v ateliéri. Každé jedny prejdú mojimi rukami.
Ušiješ neveste aj šaty, ktoré nie sú v tvojej kolekcií?
Áno a osobne mám veľmi rada, keď za mnou príde slečna, ktorá si chce nechať šaty navrhnúť na mieru. Povie mi svoju predstavu, pošle inšpiračné obrázky na základe ktorých, jej ja nakreslím model na mieru. Následne sa vytvorí skúšobný model, kde sa vychytajú všetky muchy a až po tomto kroku sa tvorí už z finálneho materiálu. Tento prístup je osobnejší a vytvorené šaty skutočne jedinečné, ktoré nemá nik iný na svete.
Koľko je asi hodín práce za jedným modelom?
Mnoho. ? Nepočítam do času len samotné šitie finálneho modelu, ale aj stretnutia s nevestou, konzultácie, nákres, skúšobný model, úpravy atď. Samozrejme záleží od komplikovanosti prevedenia. V kolekcii Limerence mám šaty, kde len samotné prišívanie čipiek ručne zabralo mesiac.
Je nejaký materiál, ktorý by si chcela zahrnúť do svojej kolekcie, len je napríklad ťažko dostupný?
Momentálne zbieram vzorky rôznych prírodných materiálov a robím si skúšky, čo s čím nakombinovať a ako sa ktorý materiál chová pri nosení. Pri týchto certifikovaných prírodných materiáloch je ich zháňanie trošku komplikovanejšie a taktiež sortiment je mierne okresaný. Verím však, že čoskoro nájdem presne to, čo hľadám. Veľmi by sa mi páčil materiál jemný ako pavučinka, ale zároveň pevný, aby vydržal tanečnú zábavu počas celého svadobného večera. V kolekcii Serendipity sme použili na topánky materiál vytvorený z ananásových listov a kokosovej celulózy. Plánujem však s experimentovaním pokračovať, určite však ostávam verná materiálom prírodným.
Ak vás značka zaujala, sledujte Zuzkinu tvorbu aj na jej INSTAGRAME.
Ďakujem za čítanie!