Ešte pred tehotenstvom som zbožne pozerala na matky, ktoré nosili svoje deti v šatke. Prišlo mi to také..ako to nazvať..prirodzené? A hlavne ten kontakt medzi matkou a dieťatkom ma fascinoval. A ani som sa nenazdala a bola som aj ja „v tom“. Vedela som, že určite chcem šatku a viac menej bolo jasné, že to bude od nich. Práve preto som sa rozhodla, že ďalší diel #slovakdesign článkov bude práve o značke SESTRICE. Dve sestry Barbora & Slávka si povedali, že bolo dosť kancelárie a idú začať s niečim vlastným, svojím. Tak vznikla značka šatiek, ktoré sú určené na nosenie detí.
Ako vymýšľajú dizajny a je podľa nich lepší nosič alebo šatka? Čítajte ďalej. 🙂
Photo Natália Jakubcová
Keď ste začali vyrábať šatky, aká bola „šatková“ situácia na Slovensku? Poznali ich mamičky alebo sa skôr báli ich vyskúšať?
To bolo 3 roky dozadu a na Slovensku nebolo nosenie úplne bežné, ale veľmi rýchlo sa rozmáhalo. Keď vznikli Sestrice, na Slovensku nebola žiadna iná značka tkaných šatiek. Chceli sme na trh priniesť niečo „naše“, keďže tradícia nosenia tu je veľmi dlhá a rovnako aj tradícia textilného priemyslu.
Máte krásne dizajny. Vieme, že si ich navrhujete sami aj s vašim grafikom. Čím sa nechávate inšpirovať pri tvorbe dizajnu? Vychádzate zo slovenských tradícií alebo sa skôr riadite srdcom a navrhnete to, čo sa vám jednoducho páči?
Pri tvorbe dizajnov sa nechávame inšpirovať rôznymi oblasťami. Keď sme začínali, bol to najmä folklór, ako odkaz na časy, keď nosenie detí bolo bežnou súčasťou života. Kohútiky sme zvolili, pretože Kohút je symbolom ochrancu, zvykol byť darom pri svadbách alebo narodení dieťaťa. Aj pri folklórnych motívoch sa však jedná skôr o štylizované zobrazenie, nie je to copy+paste. 🙂 Ďalšou veľkou inšpiráciou je príroda. Či už sú to liečivé Bylinky alebo minimalistické GEO, ktoré zobrazuje Tatry a Dunaj a vzdáva hold prírodným krásam Slovenska. Spolupráca s inými značkami a dizajnérmi je veľmi príjemným osviežením pre nás aj našich zákazníkov. Prvou takou spoluprácou boli Klásky od Mišky Bednárovej (Puojd) a naposledy sme predstavili dizajn modranska od značky modranska®, ktorá vyrába tradičnú, ručne robenú keramiku a majoliku. Ich najznámejší dizajn tak dostal nový život vytkaním v našej šatke.
Keď som si vyberala šatku na vašej stránke, zistila som, že ich vyrábate z rôznych materiálov. Od čistej bavlny až po merino, bambus alebo tencel. Je jedno akú kombináciu vyberiem pre svoje dieťatko alebo sa to líši od veku bábätka?
Každá šatka je unikátnou kombináciou priadzí, dizajnu, farebnosti a spôsobu tkania. Niektoré sú vhodné na novorodenca, iné na ťažké batoľa alebo sú šatky univerzálne. Prímes však v tomto prípade nie je úplne smerodajná. Tá ovplyvňuje termoregulačné vlastnosti, lesk, či pevnosť šatky. Ak vyberáme šatku pre malé bábätko, siahneme po tých tenších, poddajnejších. Môžeme si dovoliť aj prímes hodvábu, bambusu či vlny. Ak hľadáme šatku pre väčšie dieťatko, obzeráme sa po vyššej hustote tkania, pevnejšej väzbe a prímes zase vyberáme podľa preferencií. Ľan či konopa sú veľmi pevné a zvyšujú pomyselnú nosnosť šatky. Hodváb alebo vlna aj hrubšiu šatku pekne zjemnia a nosenie robia príjemnejším. V takýchto šatkách je navyše príjemná klíma, udržujú nás v teple a suchu alebo príjemne chladia v lete. Na stránke máme ako takú základnú pomôcku aj filter „newborn“ a „toddler“ alebo radi s výberom pomôžeme. Pre začiatočníka to totiž môže byť hotová španielska dedina.
Večná dilema na Modrom koníkovi – Čo je lepšie pre dieťa šatka alebo nosič?
Pre dieťa je najlepšie, keď je spokojné a má spokojných rodičov Na túto otázku neexistuje správna odpoveď. Všeobecne, pre novorodeniatko je lepšia šatka, dokáže sa maličkému dieťatku lepšie prispôsobiť. Potom to už závisí na tom, čo viac vyhovuje rodičovi a bábätku. Šatka je pohodlná, dokáže sa vždy prispôsobiť aktuálnej veľkosti dieťaťa, nosič je rýchle a praktické riešenie. Tu však treba skúšať a hľadať taký, ktorý vám dokonale sadne a najmä vybrať ergonomický nosič, teda taký, ktoré zabezpečuje zaoblený chrbátik a látku medzi nožičkami od kolienka po kolienko. Niektoré deti nie sú v nosiči spokojné, môže ich tlačiť, niektoré sa zase rozčuľujú pri viazaní šatky. Treba počúvať seba aj bábätko a podľa toho vybrať nosiacu pomôcku. Väčšina rodičov, ktorí nosia aktívne, kombinujú šatky a nosiče podľa potreby. A konečne sa už aj nám podarilo po dlhých prípravách spustiť výrobu našich vlastných nosičov.
Pri prezeraní vašej stránky som narazila aj na videá „Ako správne viazať.“ Videla som, že je viacero spôsobov, ako nosiť bábätko. Ktorý spôsob viazania je podľa vás najlepší pre matku aj dieťa? Robíte aj kurzy alebo hodiny, kde sa matky naučia viazať?
Väčšina rodičov začína s úväzom kríž s kapsou vo vnútri, to je základný úväz vhodný pre novorodencov aj staršie deti. Pokojne si s ním vystačíte. Keď však nosíte aktívne, zistíte, že občas potrebujete dať dieťatko na svoj bok alebo na chrbát a môžete skúšať a učiť sa aj iné spôsoby. Niektoré úväzy umožňujú dieťatko vkladať a vyberať zo šatky bez rozväzovania, čo oceníme napríklad pri cestovaní autom. Nosiť by sme mali vždy tak, aby malo dieťatko kolienka vyššie ako zadoček (písmeno M), chrbátik mierne zaoblený (písmeno C) a bolo tvárou k nosiacej osobe. Len tak je zabezpečená zdravá ergonomická poloha. Okrem výroby šatiek sa aktívne venujeme aj osvete a snažíme sa šíriť informácie o nosení. Organizujeme workshopy pre začiatočníkov, v lete pikniky v parku a na každej akcii, kde nás možno stretnúť, je samozrejmosťou aj poradenstvo s certifikovanými lektorkami nosenia. Okrem toho sa takmer v každom meste organizujú podporné skupiny pre nosiacich rodičov. Aj na našom webe www.sestrice.com máme mapku s poradkyňami, ktoré majú naše šatky k dispozícii, aby si mamičky z ich okolia mohli nosenie vyskúšať.
Úväz s kapsou vo vnútri
Máte na rok 2018 nejaké špeciálne plány? Chystáte nejaké nové dizajny a nové materiály?
Momentálne máme plné ruky práce s našimi nosičmi, ktoré sme vyvíjali 1,5 roka a dúfame, že sa čoskoro dostanú do e-shopu. Budú rastúce, teda budú rásť s dieťatkom, vhodné od 3 mesiacov a dostupné v dvoch veľkostiach, základnej Normal a zväčšenej PLUS pre väčšie detičky. Zatiaľ máme na ne veľmi pozitívne ohlasy. Stále samozrejme rozmýšľame o nových dizajnoch a máme v pláne nové a nové šatky. Dúfame, že sa nám podarí viac workshopov a stretnutí so zákazníkmi, pretože nás to nabíja pozitívnou energiou.
Sledujte aj ich Instagram alebo Facebook
Ďakujeme za rozhovor a tešíme sa na nosiče!
Veľa šťastia Sestrice ❤
2 komentáre
Ďakujem za rozhovor a najmä predstavenie značky. Dúfam, že veľa mamín si k nim nájde cestu. Nuž, ja som kupovala šatku v chvate. Myslela som si, že dieťa bude skrátka v kočíku. Ani vo sne by mi nenapadlo, že moja dcérka bude kočík nenávidieť. Jediné, čo chcela, bolo nosiť sa. Takže som pár dní po pôrode nacupitala do najbližšieho obchodu s detskými vecami a kúpila prvú šatku, ktorú tam mali. Neskôr sme si zadovážili aj nosič.
no vidíš to. detičky často krát rozhodnú za nás.
I.
Comments are closed.